Erasmus+ tréning v Litve

V novembri sa uskutočnil prvý zo série tréningov v rámci nášho projektu „School readiness in forest kindergartens“, ktorý realizujeme vďaka programu Erasmus+. Naša cesta mierila do hlavného mesta Litvy – Vilniusu, kde sídli naša partnerská lesná škôlka – Lauko Darželis.

Počiatočne obavy sa rozplynuli hneď na prahu škôlky. Hneď sme si všimli usmiate deti, príjemné prostredie lesa a kone. Dve sprevádzajúce učiteľky – Augustina a Greta nás privítali a  pohostili čajom, kávou a šokatisom (tradičným litovským koláčom). Na úvod sme sa zoznámili aj s ďalšími účastníčkami zo Španielska a Rumunska. V priateľskej atmosfére sme mohli začať plniť ciele nášho programu.

Expertka z univerzity mala pre nás pripravenú prednášku zameranú na prvú tému našich tréningov – rozvoj psychomotorických zručností v predškolskom veku. Prednáška nám potvrdila, že deti by skutočne podľa najnovších štúdii mali stráviť vonku minimalne 3 hodiny času a tiež, že pohyb dokáže znížiť riziko najrôznejších chorôb. Neskôr sme mali praktický workshop, kde sme využili nové poznatky a sami sme museli vymýšľať pohybové hry, čo bolo nielen veľmi prínosné, ale aj zábavné 🙂  

Boli sme veľmi zvedavé na fungovanie škôlky a taktiež skúsenosti našich zahraničných partnerov. Prezentáciám a vzájomnému zdieľaniu sme venovali druhý deň nášho tréningu. Napríklad v Španielskom Amadahi majú škôlku blízko pri mori a dobré počasie tak sú veľmi veľa vonku. V Rumunsku zase je v škôlke populárne blato a tanec a sú na jednu skupinu tri učiteľky. A zase na oplátku sme im porozprávali o tom aké to je u nás na Slovensku. Na záver nás Augustína a Gréta sprevádzali po ich škôlke a okolí kde sme mali možnosť vidieť, kde sa deti hrajú a ako trávia voľný čas.

Posledný deň sme absolvovali náučnú prechádzku po Pavilinai Park kde sa nachádza škôlka a v lese sme zbierali inšpiráciu na to, ako môžeme ďalej rozvíjať psychomotorické zručnosti detí v našich škôlkach. Prínosný bol aj čas, ktorý sme mohli venovať vzájomným rozhovorom. Tieto nabité tri dni sme zakončili dobrou večerou v centre mesta!

Lucka z Neškôlky, Janka z Gaštanka a Paulínka z Waldkindu

Projekt School readiness in forest kindergartens je realizovaný v období od 31.12.2020 do 31.12.2022, číslo zmluvy: 2020-1-SK01-KA201-078364. Projekt je financovaný Európskou úniou prostredníctvom programu Erasmus+, v rámci programu KA201 Strategické partnerstvá.