Akadémia vzdelávania pre lesné kluby sa rozbehla

Urobili sme ďalší krok vpred! V októbri tohto roku sa s veľkou motiváciou pustilo 15 účastníčok a účastníkov z rôznych lesných klubov do vzdelávania pre sprievodkyne a sprievodcov z lesných klubov.

Určite sa v tom nájdu viacerí z nás, keď povieme, že na začiatku to bol iba malý plamienok, ktorý nás volal k prírode. Jednoduché každodenné bytie s deťmi v lese, inšpirované rôznymi pedagogickými prístupmi. Postupne v nás však vzrástla túžba vytvoriť niečo, čo nás všetkých spojí a zároveň zachová radosť z pobytu vonku. Žiadny iný prístup k deťom totiž nie je tak spätý s prírodou, ako ten v lesných kluboch.

Dlhší čas sme premýšľali nad formou spoločného rastu – či už duševného, alebo intelektuálneho. Po niekoľkých stretnutiach a dlhých rozhovoroch sa táto myšlienka zhmotnila. Rozhodli sme sa vytvoriť priestor pre sprievodkyne a sprievodcov na rozvíjanie vášne, ktorá ich priviedla do lesných klubov.

S veľkým nadšením a očakávaním sme sa stretli na prvom vzdelávacom víkende v Neškole v Bratislave. Agáta Šoralová nás previedla vývinovou psychológiou – nielen prostredníctvom holých faktov, ale aj ich prepojením s reálnym svetom. Odovzdala nám svoje cenné skúsenosti z praxe a svojím prejavom nás vtiahla do témy rozvíjania detského potenciálu. Zdeněk Hladík nám pohladil duše zážitkovou hudobnou výchovou a Robo Sabo nás motivoval k pozorovaniu detskej voľnej hry. Ukázal nám, ako táto hra súvisí s rozvojom kompetencií v predškolskom veku.

Na druhé stretnutie sme sa v novembri presunuli do Lesného klubu Tramtária v Žiline. Aj keď nás počasie schladilo, priateľské rozhovory nás príjemne zahriali. S Miškou Novisedlákovou sme sa zoznámili s environmentálnou výchovou, ktorú sme si aj sami prakticky vyskúšali. Miška má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti a jej poznatky boli pre nás veľmi obohacujúce. Opäť sme sa utvrdili v tom, že vonkajšie prostredie je pre deti tým najlepším miestom na výchovu a vzdelávanie. Po dlhom nasávaní nových informácií sme sa pustili do relaxačnej činnosti – práce s ovčou vlnou. Na vlastnej koži sme pocítili terapeutické účinky plstenia, či už mokrého, alebo suchého. Naučili sme sa, ako plstiť s deťmi, a domov sme si odniesli krásne hotové výrobky.

Opäť sme sa stretli s Agátou, ktorá nás počas nedeľného vstupu uviedla do témy rozvíjania psychomotoriky u detí predškolského veku. Jej zanietenie pre prácu s deťmi bolo inšpirujúce a doslova nákazlivé. Naplnení novými myšlienkami a diskusiami do neskorého večera sme sa napokon pobrali domov – späť do svojich lesných klubov, aby sme mohli zúročiť nadobudnuté vedomosti a zručnosti.

Ďakujeme všetkým lesným klubom, ktoré nám poskytli svoje priestory, a už teraz sa tešíme na ďalší príjemný víkend, ktorý nás čaká v Lesnom klube Handrbolka v Trenčíne už v januári.

Zdieľať článok:

Súvisiace články