Detské lesné kluby sú zariadenia, kde výchova a vzdelávanie prebiehajú v priamom a intenzívnom kontakte s prírodou. Vo svete sú obdobné zariadenia známe ako “forest kindergarten” prípadne “nature kindergarten” a pod. a v rôznych krajinách sú bežnou súčasťou vzdelávacieho systému. Keďže na Slovensku neexistuje legislatíva, ktorá by fungovanie takýchto zariadení umožnila v rámci systému škôl a školských zariadení, sú lesné kluby zatiaľ iba okrajovou možnosťou, ktorá je pre veľkú časť rodín nedostupná (napr. aj z finančných dôvodov). Náš projekt si kladie za cieľ posilniť postavenie DLK na Slovensku, a to v rámci legislatívy a tiež v rámci všeobecného povedomia o benefitoch výchovy a vzdelávania v prírodnom prostredí.
Za hlavné ciele v tomto projekte sme si určili: 1. vytvorenie komplexného legislatívneho návrhu, ktorý by umožnil vstup lesných klubov do siete škôl a školských zariadení a 2. definovanie minimálnych štandardov, ktoré by DLK mali spĺňať.
“Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti.
Projekt je financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názormi Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.”